Bakü Uçak Bileti

baku-ucak-bileti.jpg

Bakü Ucuz Uçak Bileti

 

Tatilcilerin ve yatırımcıların ilgi duyduğu bir şehir olan Bakü havayolu firmalarının aralıksız sefer düzenlediği şehirler arasında yer almaktadır. Bu seferler hakkında bilgi almak ve indirimli uçak bileti kampanyalarından faydalanmak isteyen kişiler Ali Uçak Hattı’nı ziyaret ederek istedikleri bilgilere ulaşabilirler. Sitede ucuz uçak bileti satın alma imkânına da sahip olan ziyaretçiler ekonomik bir yolculuk yapma imkânına sahip olabilirler.

 

Bakü Hakkında Bilgi

 

Azerbaycan’ın en büyük şehri ve başkenti olan Bakü Kafkaslar bölgesinin de en gelişmiş şehri ve ticaret merkezidir. Şehrin ticaret merkezi olmasındaki en büyük pay şüphesiz Hazar Denizi kıyısında yer almasıdır. Deniz kıyısında bir ticaret limanına sahip olan şehir asıl ekonomik gelirini petrol ve doğalgaz ihracatından kazanmaktadır. Bakü’de şehir içindeki ulaşım metro, otobüs, tramvay, füniküler gibi çeşitli ulaşım araçlarından oluşmaktadır. Bu nedenle Bakü’yü ziyaret edecek kişiler şehir içi yolculuklarında birçok seyahat imkânına sahiptir.

 

Bakü nüfusu: 2.181.000

 

Bakü yüzölçümü: 2.130 km2

 

Bakü Tarihi Hakkında Bilgi

 

Tarih boyunca çeşitli Fars ve Arap medeniyetlerinin yaşadığı şehirde yaklaşık 5000 yıllık yaşam izlerine rastlanmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi şehrin stratejik konumu ve iklim koşulları uzun yıllar yerleşime açık kalmıştır. Hazar Denizi’nin kıyısında bulunması ve dağların ortasında çukur bir ova şeklinde olması nedeniyle kış aylarının soğuk ve sert hava koşullarının etkisi nispeten kırılmıştır. Birçok kaynakta “Bakuye”, “Bakuh” gibi çeşitli isimlerle anılan Bakü bağımsız Türk devletlerinden biridir.

 

Bakü’nün İklimi ve Bitki Örtüsü

 

Bakü genelinde karasal iklim görülmektedir. Kışların oldukça sert ve kar yağışlı geçmesi şehirdeki sosyal hayatı olumsuz etkilemiştir. Fakat şehrin çevresindeki fiziki şartlar nedeniyle bu sert hava koşullarının etkisi biraz da olsa kırılmaktadır. Geniş bir alana kurulmuş olan şehrin güney tarafları ılıman hava koşulları nedeniyle yağış almakta ve bu yağışlar nedeniyle de ormanlık alanlar yer almaktadır. Kıyı kesimlerdeki ormanların aksine iç bölgelerde karasal iklim nedeniyle kuraklığa dayanıklı ince yapraklı ağaçlardan ve çalılardan oluşan bir bitki örtüsü bulunmaktadır.

 

Bakü Mutfağı

 

Türkî devletlerin genelinde görüldüğü gibi et ürünleri ve hamur işleri Bakü mutfağında da kendine oldukça fazla yer bulmuştur. Çorba, sarma ve pilav temel yemekler arasında yer alır ve bu yemeklerin birçok çeşidi pişirilmektedir. Salata, tatlı ve şalgam suyu gibi içeceklerin sunumlarda yer aldığı Bakü mutfağı zengin bir menüye sahiptir ve şehri ziyaret eden kişilerin tadabilmek için birçok seçeneği vardır.

 

Bakü’nün Gezilip Görülecek Yerleri

 

Ülkenin neredeyse bütün kültürel faaliyetlerinin yoğunlaştığı şehir olan Bakü’de sinema salonları, tiyatrolar ve opera salonlarının sayısı oldukça fazladır. Müze ve kütüphanelerin de şehrin birçok yerinde yer alması şehri ziyaret eden kişilerin sanatsal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. Bu nedenle Bakü her yıl turist akınına uğramaktadır.