Brüksel Uçak Bileti

bruksel-ucak-bileti.jpg

Brüksel Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

 

Belçika’nın başkenti ve en fazla göç alan ülkelerden biri olan Brüksel’in görülmeye değer birçok tarihi alanı mevcuttur. Bu alanları ziyaret etmek isteyen kişiler Alo Uçak Hattı üzerinden gereken uçuş bilgilerine ulaşarak indirimli uçak bileti de satın alabilir. Site ziyaretçilerinin kolay adımlarla aradığı bilgilere ulaşabilmesi için sade ve anlaşılır bir arama platformu kurulmuş ve uçak bileti satın alma işlemi kolaylaştırılmıştır.

 

Brüksel Hakkında Bilgiler

 

Belçika’nın başkenti olan şehir Avrupa’nın da başkenti olarak sayılmaktadır. Bunun sebebi Avrupa Birliği’nin birçok organının ve NATO Merkez Karargâhı’nın bu şehirde yer alıyor olmasıdır. Şehir Belçika’nın üç federal bölgesinden biri olmasıyla da önemlidir. Bataklık içindeki yerleşim yeri anlamına gelen ismi yüzyıllar önce kuruyan bir bataklıktan hediyedir. Senne Irmağı’nın üzerinde iki kanalın birleştiği yerde kurulu şehrin resmi dilleri Fransızca ve Flemenkçe, para birimi Euro’dur.

 

Brüksel nüfusu: 1.830.000

 

Brüksel yüzölçümü: 414,89 km2

 

Brüksel’in Tarihi Hakkında Bilgiler

 

Brüksel şehri eskiden beri üzerinde ağırladığı devletlerin merkezi olmayı başarmış bir şehirdir. 13. yüzyılda da 14. yüzyılda da yönetim merkezi olmuş, günümüze kadar da devletler değişse de başkent olma özelliğini yitirmemiştir. 1695 yılında ağır bir yıkıma uğrayan şehir 1851 yılında Birleşik Hollanda Krallığı’nın iki başkentinden biri olmayı başarmıştır. Son olarak Bağımsız Belçika Krallığı’nın da başkenti oldu. Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşında da Alman işgalini geri püskürttükten sonra Belçika içindeki yerini kesinleştirmiş oldu.

 

Brüksel’in İklimi ve Bitki Örtüsü

 

Brüksel’ de okyanusal iklim hâkim durumdadır. Kışlar oldukça soğuk geçmesine rağmen çok sık kar yağışı görülmeyen şehirde yazlar sıcak ve kurak geçer. Bahar mevsimlerinde hava genel olarak ılıktır. Şehirde gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmaz. Brüksel şehrini ziyaret etmek isteyenler için ise en uygun aylar Nisan, Mayıs, Haziran ve Eylül,  Ekim aylarıdır.

 

Brüksel’in Mutfağı

 

Brüksel yemek yemeyi ihtiyaçtan çok zevk olarak gören bir şehirdir. Çeşitli Avrupa lezzetlerini yansıtan şehirde yöresel bir sebze yemeği olan stoemp gidenlerin tercihi olabileceği gibi Vol Au Vent, La Carbonade Flamande, Jambon d’Ardennes gibi yemeklerin yanında tatlı olarak craquelin, dame balanche gibi tatlılar farklı lezzetler arayanlar için seçenek olabilirler. Yöresel yemeklerin dışında şehirde en çok waffle, patates kızartması, midye ve çikolata Brüksel denilince akla gelen ilk lezzetlerdir.

 

Brüksel’in Gezilip Görülecek Yerleri

 

Brüksel gibi yıllarca birçok ülkeye başkentlik yapan şehirde gezilip görülecek birçok tarihi mekân yer almaktadır. Dünyaca ünlü Grand Place Meydanı Brüksel gezisine başlamak için uygun bir seçenek olacaktır. Meydan aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer almaktadır. Manneken Pis yani İşeyen Çocuk Heykeli de şehrin sembolü haline gelmiştir. Brüksel Belediye Binası’nın ve Belçika Kraliyet Binası’nın gösterişi de şehirde görülmesi gereken yerler arasındadır. Cinquantenaire Parkı, Horta Müzesi, Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi de Brüksel gezisindeki rotalar olabilir.